autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Ašeradena neiespējamajai misijai jānoslēdzas šodien

Vienotības priekšsēdētājam Arvilam Ašeradenam šodien jānosauc ekonomikas ministra kandidāts. Šis uzdevums nebūs vienkāršs, jo izdabāt visai partijai un tās sadrumstalotajai frakcijai Saeimā ir neiespējami.

Arī premjers, nenogurstot sludinot, ka A. Ašeradenam nevajag pamest valdību, uzdevumu neatvieglo, vēsta NRA.lv.

Jau vēstīts – pēc tam, kad Vienotības Saeimas frakcijā neatradās visu intereses apmierinošs, atbildību uzņemties gribošs kandidāts, kas vēlētos uzņemties frakcijas priekšsēdētāja pienākumus, bet tikai ar drosmi apveltītajām kandidatūrām bija pārāk daudz pretinieku, A. Ašeradens paziņoja, ka atstās ekonomikas ministra amatu, lai atgrieztos Saeimā un līdz ar partijas priekšsēdētāja amatu uzņemtos arī tās Saeimas frakcijas vadītāja pienākumus.

Kopš šā paziņojuma pagājis gandrīz mēnesis. Šajā laikā emocijas Vienotībā vienmērīgi tuvinājušās viršanas temperatūrai, un nav izslēgts, ka tieši no partijas priekšsēdētāja lēmuma atkarīgs, vai tās nepārskries pār katliņa malām. Draudi par izstāšanos no partijas, ja ministra amatam tiek virzīts viens vai otrs kandidāts, jau izteikti.

Šodien Vienotības valdes sēdē A. Ašeradens centīsies panākt, lai valde deleģē viņam tiesības izvirzīt savu kandidātu. Līdz šim konceptu, ka nākamā ekonomikas ministra izvirzīšana ir partijas priekšsēdētāja privilēģija, akceptējuši vairāki Vienotības ministri un valdes locekļi.

Oficiāli partija nav nosaukusi nevienu no iespējamajiem A. Ašeradena pēctečiem valdībā, taču neoficiālās sarunās nosaukti vairāki kandidāti – gan Rīgas domē ievēlētais Vilnis Ķirsis, gan Labklājības ministrijas parlamentārā sekretāre Karina Ploka, gan Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda KalniņaLukaševica un citi personāži.

Pēdējās kandidatūru izbrāķējis premjerministrs Māris Kučinskis, kas no sava biroja saņēmis signālus, ka ierēdniecība nevēlas sev šādu ministri kandidātes lielo ambīciju dēļ. A. Ašeradens it kā akceptējis premjera viedokli, taču tas nenozīmē, ka Z. KalniņaiLukaševicai nav atbalstītāju partijas rindās. Daži Vienotības biedri uzskata, ka partijai nevajagot liekties premjera un ierēdniecības priekšā, un, ja Ārlietu ministrijas parlamentārās sekretāres zināšanas ir atbilstošas ekonomikas ministra amatam, tad viņa tam jāvirza, neraugoties uz ierēdņu kaprīzēm.

Arī K. Plokai, kuras kandidatūra minēta kā vismazāk atbilstoša, jo, darbojoties partijā, nav spējusi uzrādīt vērā ņemamus rezultātus ne Saeimas, ne Eiropas Parlamenta vēlēšanās, ir savs atbalstītāju pulciņš. Turklāt ne Kurzemes vēlēšanu apgabalā, kurā tradicionāli viņa kandidē Saeimas vēlēšanās, bet Latgalē. Viņas spējām vadīt ministriju noticējuši Vienotības Rēzeknes nodaļas cilvēki, kas savu ticību apliecinājuši iesniegumā partijas valdei.

Vistuvāk ekonomikas ministra nominācijai līdz šim nonācis V. Ķirsis, kurš pat bijis iepazīšanās vizītē pie premjerministra. Vēl nesen neoficiāli avoti vēstīja, ka tieši V. Ķirsis ir A. Ašeradena favorīts, taču tagad situācija varētu būt mainījusies, jo Saeimas gaiteņos mēļo, ka dažiem Vienotības deputātiem V. Ķirsis, šķiet, tik ļoti nepiemērots ministra amatam, ka viņi ir gatavi pievienoties partiju pametušo pulciņam, ja Rīgas domnieks tomēr tiks virzīts šim amatam.

Lai A. Ašeradena uzdevums taptu vēl sarežģītāks, spēlē iesaistījušies arī Vienotību pametušie, bet frakcijā darbu turpinošie deputāti. Proti, Dzintars Zaķis un Anrijs Matīss, piebalsojot partijā vēl esošajam Aldim Adamovičam, paziņojuši, ka par ekonomikas ministru jākļūst bijušajam Daugavpils mēram, Latgales partijas līderim Jānim Lāčplēsim.

Šāda bezpartijisko iejaukšanās lietās, kuras līdz šim tika uzskatītas par ekskluzīvi Vienotības iekšējiem jautājumiem, izraisījusi vēl lielāku haosu jau tā ne pārāk pārskatāmajā situācijā. Runas, ka latgalieši pat piedraudējuši, ka bez J. Lāčplēša ministra amatā tie nākamajās Saeimas vēlēšanās piesliesies Zaļo un zemnieku savienībai, situāciju vienkāršāku nepadara, kaut arī, pragmatiski vērtējot sadarbības ar Vienotību lietderības koeficientu, ir skaidrs, ka reģionālajiem sadarbības partneriem daudz izdevīgāk meklēt sabiedrotos uz 13. Saeimas vēlēšanām būs ZZS vai Nacionālās apvienības rindās.

Iespējams, ka A. Ašeradens šodien partijas biedrus pārsteigs ar pavisam citu kandidatūru, kuru partijas intrigas vēl nebūs apbružājušas, taču neoficiāla informācija liecina, ka Vienotības priekšsēdētājam V. Ķirsis joprojām šķiet tīkamākais kandidāts.

Jānis Lasmanis

Foto: Saeimas kanceleja

Pievienot komentāru