autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Speciālistu atlasītāja: VID vadītāja kandidātu atradām savā datu bāzē

Personāla atlases kompānijas Eiro Personāls valdes locekle Evita Mackeviča kategoriski noliedz politiķu vai citu ieinteresēto personu iesaisti VID ģenerāldirektora amata kandidāta Māra Skujiņa atrašanā un ir pārliecināta, ka nākamajā konkursā izdosies atrast labu speciālistu, kuru pozitīvi uztvers arī sabiedrība.

Kā zināms, konkursā izvēlētais VID ģenerāldirektora amata kandidāts M. Skujiņš pats atteicās tupināt cīņu par tiesībām uz amatu. Savu lēmumu viņš pamatoja ar to, ka pret viņu izvērsta «melu kampaņa» presē. Laikraksti, ieskaitot NRA.lv, M. Skujiņa kandidatūrai veltīja vairākas publikācijas, kurās mēģināja rast skaidrību par M. Skujiņa biznesa partneriem, tostarp par viņa sakariem ar miljonāru un dažādu politisko procesu atbalstītāju Māri Martinsonu, kurš šobrīd gan ir ierauts, šķiet, pat vairākos kriminālprocesos. Jautājumus radīja arī tas, kāpēc augstas valsts amatpersonas nemaz nešaubās par to, ka M. Skujiņam tiks piešķirta pielaide valsts noslēpumam, lai gan, piemēram, pretendenta darbs bankā Azerbaidžānā varētu drošības iestādēm prasīt nopietnāku izpēti. Kā zināms, citos gadījumos drošības iestādes nežēlo laiku personas pētīšanai un nesteidz ar sava lēmuma paziņošanu.

Rūpēs par uzņēmuma prestižu Eiro Personāls nolēmis atteikties no līdzdalības nākamajā VID ģenerāldirektora kandidātu atlasē.

Straujais finanšu ministres Danas Reiznieces-Ozolas atbalsts (uzreiz pēc it kā pirmās tikšanās) M. Skujiņa kandidatūrai pastiprināja aizdomas, vai kandidāts nav politiķu jau iepriekš izvēlēts, bet personāla atlases kompānija piesaistīta un Valsts kancelejas konkurss sarīkots kā teatrāls piesegs vajadzīgā cilvēka iebīdīšanai ietekmīgajā VID ģenerāldirektora amatā.

Lai izzinātu, kā tika atrasts konkrētais kandidāts, Neatkarīgā iepriekš iztaujāja Valsts kancelejas vadītāju. Jānis Citskovskis teica, ka kandidātu atradusi personāla atlases kompānija Eiro Personāls no savas datu bāzes.

«Emocionāli smagas» publikācijas

Kompānijas valdes locekle E. Mackeviča stingri turējās pie J. Citskovska paustās versijas par kandidātu atlasi. Viņa pauda pārliecību, ka M. Skujiņš bijis labākais no kandidātiem, savukārt publikācijas presē par kandidātu esot bijušas «emocionāli smagas», jo īpaši brīžos, kad iztirzāti kandidāta ģimenes locekļi.

Runājot par to, kā M. Skujiņš ticis atrasts un uzrunāts, E. Mackeviča pastāstīja: «Mūsu kompānija viņu bija apzinājusi kā labu speciālistu finanšu jomā. Kolīdz kļuva zināms, kādas prasības tiek izvirzītas kandidātam, mēs strādājām ar mūsu iekšējo datu bāzi un skatījāmies, kādi speciālisti ir mūsu redzeslokā. Caur kanāliem, kas mums ir pieejami, novērtējam potenciālā kandidāta profesionalitāti, viņa atbilstību konkrētam amatam un tad uzrunājam. Nav tā, ka mēs ejam ar sarakstu un kāds mums ķeksē, kuru uzrunāt un kuru neuzrunāt. Mēs kā profesionāla atlases kompānija esam noalgota, lai piesaistītu profesionālu kandidātu. Pēc tam kandidāta izvērtēšana jau notiek saskaņā ar atlases nolikumu. Mēs uzrunājām Skujiņa kungu šai pozīcijai (VID ģenerāldirektora amatam). Saruna par šo pozīciju mums notika telefoniski. Pārrunājām amatu, pārrunājām iespējamo sadarbību un sapratām Skujiņa kunga gatavību kandidēt uz šo pozīciju. Atbilstoši sadarbības noteikumiem ar Valsts kanceleju mēs rosinājām kandidātus pieteikties uz Valsts kancelejas izsludināto konkursu. Mēs pastāstījām arī par nepieciešamajām prasībām, lai kandidētu, kādi dokumenti jāiesniedz. Izrunājām visu procesu, un tālāk jau ir paša kandidāta lēmums kandidēt vai nekandidēt.»

Kandidāti arī sociālajos tīklos

E. Mackeviča noliedza, ka M. Skujiņš uzreiz piekritis kandidēt: «Pirms piekrist kandidēt uz šāda līmeņa amatiem, cilvēki parasti izvēlas laiku padomāt. Ir vairāki jautājumi, ko kandidāti vēlas noskaidrot, piemēram, publicitāte un drošība.»

Cik ilgi domājis M. Skujiņš, E. Mackeviča neatklāja, atsaucoties uz konfidencialitāti un rūpēm par uzņēmuma prestižu: «Tas, ko mēs varam teikt – jā, mēs viņu uzrunājām. Uzrunāšanas saskaņošana ne ar vienu nav notikusi, neviens nav bakstījis sarakstā un teicis Skujiņa kungu uzrunāt vai neuzrunāt. Mums ar viņu notika vairākkārtēja komunikācija, un viņš lēmumu kandidēt pieņēma, mums nezinot. Mēs parasti nezinām par mūsu uzrunāto kandidātu lēmumiem kandidēt, ja vien viņi paši mūs par to neinformē.»

Runājot par to, kā cilvēki nokļūst personāla atlases kompānijas datu bāzēs, E. Mackeviča teica: «Mēs, atlases kompānija, sadarbojamies ar klientu. Viņš mums pastāsta savu vajadzību. Atbilstoši šai vajadzībai mēs pētām, kur tirgū ir atrodami atbilstošās jomas speciālisti. Tādējādi ilgākā laika periodā mums veidojas profesionālā kandidātu datu bāze. Pat ja datu bāzē nav atbilstoša kandidāta, klients no mums tāpat vēlas sagaidīt rezultātu. Līdz ar to katrs jauns projekts ir skatīšanās uz esošajiem kandidātiem un jaunu kandidātu piesaiste. Kur mēs viņus atrodam – jebkurā sociālā medijā, kur vien ir kaut kāda informācija par personām. Nākamais posms ir rast iespējas ar apzināto cilvēku parunāties vai sarakstīties. Tieši tāpat kā jūs atradāt manu telefonu mūsu mājaslapā, tieši tāpat mēs nonākam arī līdz kandidātiem. Runājot par konkrēto Valsts kancelejas izsludināto konkursu, mēs ar uzrunātajiem klātienē netikāmies. Klātienē tikās novērtēšanas komisija. Mūsu uzdevums bija neklātienē, telefona sarunā komunicēt ar kandidātiem. Zvanījām, runājāmies ar cilvēkiem, mēģinājām saprast, kādi jautājumi viņiem ir aktuāli, un mēģinājām iegūt informāciju par viņus interesējošajiem jautājumiem. Katram cilvēkam, kad viņi no mums ir saņēmuši zvanu ar aicinājumu pieteikties VID ģenerāldirektora amatam, ir kādi aktuāli jautājumi.»

Cer uz sabiedrības atbalstu

Rūpēs par uzņēmuma prestižu Eiro Personāls nolēmis atteikties no līdzdalības nākamajā VID ģenerāldirektora kandidātu atlasē: «Mēs esam izvērtējuši situāciju un pieņēmuši lēmumu nākamajā atlases procesā neiesaistīties. Vērot, kā mediji atspoguļoja šo procesu, bija emocionāli smagi. Atlases kompānijai svarīgs ir prestižs un attiecību veidošana gan ar klientu, gan ar kandidātu. Tas, kas ir noticis ar Skujiņa kungu, ir nepatīkami, un līdz ar to mēs esam atteikušies no dalības kandidātu uzrunāšanā. Katrai personāla atlases kompānijai ir savi kanāli, kā tiek uzrunāti kandidāti, un noteikti tiks uzrunāti kandidāti, kuri nav mūsu redzeslokā. Taču ir pienākusi ziņa, ka viens no mūsu kandidātiem jau ir saņēmis vēstījumu, ka ir iespēja kandidēt vēlreiz. Tādējādi pieļauju domu, ka kāds no mūsu uzrunātajiem kandidātiem varētu arī turpināt dalību nākamajā konkursā. Šā konkursa finālā 75% kandidātu bija mūsu uzrunātie. Šis bija pirmais projekts ar Valsts kanceleju, kur mūs aicināja veikt arī kandidātu piesaisti, ne tikai viņu kompetenču vērtēšanu trešajā kārtā. Visi atlasītie kandidāti bija spēcīgi. Ceru, ka nākamais kandidāts, kurš tiks virzīts uz šo amatu, saņems arī sabiedrības atbalstu. Latvijā šim amatam ir ļoti daudz kvalitatīvu kandidātu.»

Atbilstīgi Firmas.lv datiem, SIA Eiro Personāls vienīgā īpašniece ir Arta Biruma, kura 5. jūnijā nezināmu iemeslu dēļ atstāja svarīgo Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas valdes locekles amatu. LETA raksta, ka šis lēmums A. Birumai «bijis ļoti personisks, tāpēc dziļāk savus aiziešanas iemeslus viņa nevēlas skaidrot».

Iepriekš mediji ir arī fiksējuši cilvēkresursu vadības ekspertes A. Birumas dalību Valsts kancelejas direktora rīkotajos semināros, kur viņa «par valsts pārvaldes reformu plānu ar J. Citskovski runājusi «kā vienā balsī»».

Atbilstīgi Valsts kancelejas sniegtajai informācijai, Eiro Personāls piesaistīts iepirkuma rezultātā pagājušā gada maijā. Iepirkums saucies: Pretendentu piesaiste un vadības kompetenču novērtēšana atlases nodrošināšanai. Iepirkumā piedalījies arī Fontes, bet uzvarējis lētākais piedāvājums – 3680 eiro bez PVN.

Bez samaksas pretendentu atlases kompānijai VID ģenerāldirektora amata konkurss izmaksājis vien 18,50 eiro, kas samaksāti par sludinājumu Latvijas Vēstnesī, bet «iesaistīto personu darba laika patēriņa uzskaite konkursa norisē nav veikta», skaidroja Valsts kancelejā.

Ritums Rozenbergs, Uldis Dreiblats

Pievienot komentāru