Saeimas komisija: FKTK jābūt pārliecinātai par banku spēju izdzīvot
Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FTKT) uzdevums ir būt pārliecinātiem, ka banka ne tikai sola, bet arī var izdzīvot, neskatoties uz tirgus izmaiņām, uzsvēra Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas priekšsēdētājs Andris Bērziņš.
Komisijas deputāti tikās ar Finanšu un kapitāla tirgus komisijas, Latvijas Apdrošinātāju asociācijas, Latvijas Finanšu nozares asociācijas un Finanšu ministrijas pārstāvjiem, lai apspriestu aktuālos banku un apdrošināšanas sabiedrību darbības rādītājus.
FTKT pārstāvji deputātiem norādīja, ka pēdējos gados bankās sarucis nerezidentu ieguldījumu skaits, savukārt rezidentu ieguldījumu apjoms ir stabils. Ja 2015.gadā iekšzemes un Eiropas Savienības valstu noguldījumi veidoja vien apmēram 65 procentus no kopējā noguldījumu apjoma, tad šogad šāda veida noguldījumi veido jau apmēram 90 procentus. Tāpat sarucis ārvalstu klientiem izsniegto kredītu skaits.
“Jums jābūt drošiem, ka tie ārvalstu klienti, kuri ir bankai, ir dzīvot spējīgi un šie darījumi neapdraud rezidentus, kas arī ir noguldījuši līdzekļus bankās,” sēdē FKTK pārstāvjiem uzsvēra A.Bērziņš, atgādinot, ka prognozes par situāciju nozarē jāizsaka piesardzīgi, lai neatkārtotos iepriekš piedzīvotās banku krīzes.
Pelnītspējas kritums banku, kuras galvenokārt apkalpo ārvalstu klientus, iezīmē nepieciešamību veikt šo banku biznesa modeļu un stratēģiju pārskatīšanu, atzina FKTK pārstāvji. Viņi arī norādīja – stingrākas prasības un labi peļņas rādītāji iepriekšējos gados ir sekmējuši kapitāla rādītāju uzlabošanos, nodrošinot augstu iespējamo zaudējumu absorbēšanas spēju. Līdz šim likvīdie aktīvi bijuši pietiekoši, lai segtu noguldījumu samazinājumu, būtiski neietekmējot banku likviditātes rādītājus.
Savukārt, runājot par apdrošināšanas tirgu Latvijā, Latvijas Apdrošinātāju asociācijas pārstāvji norādīja, ka Latvijā pašlaik darbojas sešas apdrošināšanas sabiedrības un 11 ārvalstu apdrošināšanas sabiedrību filiāles. Tās ir labi kapitalizētas, ievērojami pārsniedzot minimālo prasību. Izaugsmi nozarē veicinājusi sabiedrību darbības paplašināšana ārvalstīs, OCTA cenu pieaugums un dzīvības apdrošināšanas produktu attīstība.
Lai labāk vērtētu banku nozares izmaiņu ietekmi, Publisko izdevumu un revīzijas komisijas deputāti Finanšu ministrijai lūdza sagatavot informāciju par nerezidentu darījumu samazināšanās ietekmi uz valsts budžetu.
Foto: F64