autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Plāno veidot Vidusbaltijas produktu grozu lauku uzņēmējdarbības stiprināšanai

Nākamajā vasarā Zemgales un Ziemeļlietuvas iedzīvotājiem un viesiem būs pieejams jauns produkts – Vidusbaltijas teritoriju raksturojošs vietējo pārtikas produktu grozs. Iecerēts, ka groza piepildīšanā kopīgi sadarbosies abu reģionu mājražotāji.

Vidusbaltijas vietējo produktu grozu veidos, pateicoties Zemgales Plānošanas reģiona (ZPR) vadītajam Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projektam „Vietējo produktu attīstība Vidusbaltijā”. Projekts tiek ieviests ar mērķi stiprināt lauku uzņēmējdarbību, atbalstot mājražošanas konkurētspēju un nodrošinot vietējo produktu plašāku pieejamību patērētājiem.

Jaunais produkts būs pieejams sešos jaunizveidotos zaļajos tirdziņos Zemgalē un Ziemeļlietuvā. Tie līdz nākamā gada pavasarim tiks veidoti apdzīvotās vietās, kur līdz šim tirgus infrastruktūra nav bijusi, vai arī pastāvošā ir specifiska un nav atbilstoša vietējo iedzīvotāju vajadzībām. Visi jaunizveidotie tirdziņi būs atpazīstami, pateicoties zīmolam „GreenLiLa”, kas kalpos kā garantija kvalitatīvai un uzticamai vietējai mājas apstākļos ražotai pārtikas produkcijai. Atbilstību šīm prasībām sekmēs sadarbība ar Latvijas un Lietuvas Pārtikas un veterināro dienestu (PVD).

Jauna tirgus infrastruktūra un aprīkojums būs Pļaviņu, Viesītes un Rundāles novadā Latvijā, un Kurtuvenai reģionālajā dabas parkā, Žagares reģionālajā dabas parkā, kā arī Šauļu pašvaldībā Lietuvā. Savukārt Dobeles pašvaldība izstrādās tehnisko projektu zaļā tirdziņa izveidošanai nākotnē Annenieku pagastā. Katrs tirgus gan būs atšķirīgs un pielāgots teritorijas iedzīvotāju vajadzībām, piemēram, Kurtuvenai dabas parkā vietējie produkti tiks piedāvāti zirga vilktā mobilā paviljonā, bet Viesītē jaunā tirdzniecības vieta būs Stradiņa ielā, kur līdz šim dažādos novada svētkos tirgošanās notikusi arī bez atbilstoša tehniskā nodrošinājuma. Minētā iela savieno Viesītes kultūras pili un Mazā bānīša kompleksu, kurā atrodas muzejs „Sēlija”, tūrisma informācijas punkts un Mākslas un amatniecības centrs, tādējādi zaļā tirdziņa piedāvājums būs ērti pieejams arī tūristiem.

Būtisks nosacījums potenciālajiem produkcijas piedāvātājiem ir, ka sešos jaunizveidotajos tirgos strādāt varēs vien reģistrēti mājražotāji. Projekta vadītāja Anna Builo – Hoļme piebilst: „Ar projekta palīdzību vēlamies panākt lauku teritoriju uzņēmējdarbības attīstību un uzrāvienu, veicinot jaunu mājražotāju rašanos un esošo oficiālu reģistrēšanos. Mēs atbalstām mūsu valstīs audzētu produkciju, kuru varam droši un nešauboties lietot uzturā paši un pasniegt to arī mūsu bērniem. Vēlamies, lai zaļie tirdziņi būtu atpazīstami kā tirgotājiem un pircējiem pieejamas un pievilcīgas vietas, tālab nākamā gada vasarā, kad tirgi būs izveidoti un aprīkoti ar visu to darbībai nepieciešamo, un tajos būs gan tirgotāji, gan pircēji, tirdzniecības vietās iecerēti arī dažādi tematiski un vienlaikus izglītojoši pasākumi, piemēram, Piena dienas, Maizes dienas, Medus dienas un līdzīgi, kuros gaidīsim gan vietējos iedzīvotājus, gan tūristus, gan visus citus interesentus.”

Līdz nākamā gada pavasarim, kamēr jaunie tirdziņi no tehniskiem projektiem pārtaps reālās tirdzniecības vietās, to potenciālajiem tirgotājiem jau sākot no šī gada novembra būs iespēja papildināt savas zināšanas par septiņām dažādām mājražotājiem aktuālām tēmām. Mācību laikā abu valstu vietējo produktu ražotāji varēs paplašināt zināšanas par dažādiem mājās ražotiem pārtikas produktiem un to sekmīgu virzīšanu tirgū, dalīties pieredzē, kā arī uzzināt par PVD prasībām attiecībā uz mājās ražotajiem pārtikas produktiem.

Ar Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas atbalstu Zemgales Plānošanas reģiona administrācija ieviesusi reģionā ne vienu vien sekmīgu projektu. Kā spilgtākie minami „Vidusbaltijas amatniecība”, kura ietvaros izveidoti un aprīkoti desmit jauni amatniecības centri, „Muzeju pieejamība”, pateicoties kuram deviņi muzeji Zemgalē un Ziemeļlietuvā tika renovēti un modernizēti, tādējādi kļūstot apmeklētājiem ne vien pieejamāki, bet arī pievilcīgāki. Šovasar noslēdzies „Radošo industriju” projekts, ar kura palīdzību paveikti ievērojami infrastruktūras uzlabošanas pasākumi mūzikas un mākslas skolās, jaunrades centros un citur. Ar projekta atbalstu uzbūvēta arī skatuve Jelgavas Bērnu un jauniešu nometnē „Lediņi”, uz kuras dēļiem vēl tikko, augustā, iestudējumu saviem vecākiem rādīja jaunieši ar invaliditāti projekta „Soc Networking” ietvaros. Arī šis ir viens no Latvijas – Lietuvas programmas atbalstu guvušajiem un ZPR attīstītajiem projektiem, kura galvenā iecere ir apzināt nepieciešamo sociālo pakalpojumu piedāvājumu ģimenēm, kurās aug jaunieši invalīdi.

Kā redzams, Zemgalē notiek ievērojamas lietas, un „Local Products” komanda sagaida, ka arī šis projekts sniegs jaunas iespējas reģiona iedzīvotājiem un būs vēl viens veiksmes stāsts Zemgales Plānošanas reģiona ieviesto projektu grozā!

Projekta „Vietējo produktu attīstība Vidusbaltijā” tiek realizēts Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2007. – 2013. gadam ietvaros. Projekta ieviešanas laiks ir no 2012.gada augusta līdz 2014.gada janvārim, tā kopējais budžets ir 749 428,80 EUR, kur Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējums ir 627 069,54 EUR.

Pievienot komentāru