Dūklavs: Grūtāko laiku lauksaimniecībā izturēja ļoti daudzi
Krievijas importa embargo Eiropas Savienība ir pilnībā pārvarējusi un situācija lauksaimniecībā uzlabojas, tā intervijā laikrakstam “Neatkarīgā Rīta avīze” pauda zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.
Viņš norādīja, ka 2016. gada rezultāti lauksaimniecībā apliecina, ka 2014. gadā izteiktās pesimistiskās prognozes, ka krīzes iespaidā tiks likvidēti ganāmpulki u.c., nav piepildījušās.
Viņš atzina, ka Krievijas importa aizliegumu sekas ir pārvarētas un ir arī citi iemesli, kāpēc cilvēks vairs nevēlas turpināt uzturēt dažas govis nelielā saimniecībā. “Latvijā 2014. gadā bija nepilni 9000 govju ganāmpulku, kas realizēja pienu pārstrādei. Taču vienā ganāmpulkā var būt viena govs, bet var būt arī 1000 govju. Ja vērtējam ganāmpulku skaitu, kas realizē pienu pārstrādei, tad samazinājuma procents vidēji ir 11%, salīdzinot 2016. gada vidējos rādītājus ar 2014. gada vidējiem rādītājiem. 2014. gadā Latvijā bija 166 tūkstoši govju, bet 2015. gadā – 162 tūkstoši govju. Savukārt, mainoties govju skaitam, pārdotā piena apjoms pieauga. Tas nozīmē, ka ir notikusi konsolidācija. Daļa lauksaimnieku, kam bija tika viena vai vairākas govis, pārtrauca nodarboties ar lopkopību. Iemesli, kāpēc cilvēki atsakās no piena lopkopības, ir vairāki,” skaidroja ministrs.
Viņš gan uzsvēra, ka piena ražošanā stāvoklis uzlabojās. “Tie, kas izturēja grūtāko posmu, tagad var atgūties, jo piena iepirkuma cena kopš 2016. gada jūlija, kad bija sasniegusi savu zemāko punktu Latvijā, turpmākos mēnešus strauji pieauga (vidēji par 13% mēnesī) un 2016. gada decembrī sasniedza 0,30 eiro par kg, kas, salīdzinot ar 2015. gada decembri, bija par 38% augstāka. Arī Vācijas koncerna Fude Serrahn Milchprodukte pārstāvji, kuri iegādājās Jelgavas rūpnīcas Latvijas piens kontrolpaketi, izteicās, ka viņi ir gatavi Latvijā uzturēt piena iepirkuma cenu Austrumvācijas līmenī, kas būtu 29-30 centu par litru,” norādīja Dūklavs.
“Man ir gandarījums, ka grūtāko laiku izturēja ļoti daudzi. Krievijas importa embargo Eiropas Savienība ir pilnībā pārvarējusi. Eiropas Savienības piena nozares produkcija tikai no jauna iegūtajos tirgos, piemēram Āzijā, tiek pārdota lielākā apjomā par to eksporta daudzumu, kuru tā zaudēja Krievijā,” uzsvēra ministrs.
Kā zināms, Krievija, kas 2014. gadā noteica importa aizliegumu lielākajai daļai pārtikas produktu no ES, ASV un citām rietumvalstīm, kas atbalstījušas sankcijas pret Maskavu, pagarinājusi pārtikas embargo.
Foto:ellegaardd/https://pixabay.com/en/users/ellegaarddk-4485569/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/