Grasās atcelt kritizētās izmaiņas vecāku pabalstu aprēķināšanas kārtībā
Labklājības ministrija (LM) rosinājusi atcelt strīdīgo normu, kas paredz mainīt maternitātes, paternitātes, vecāku un slimības pabalsta aprēķināšanas kārtību no nākamā gada janvāra.
Ministru kabineta sēdē otrdien, 17. oktobrī, visticamāk, tiks atceltas plaši kritizētās izmaiņas maternitātes pabalstā.
Kā Latvijas Radio atzina Labklājības ministrijas (LM) sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā eksperte Inese Upīte, pirms gada pieņemtie likuma grozījumi izsaukuši lielu vecāku organizāciju sašutumu, jo, viņuprāt, jaunā sistēma bija vecākiem nedraudzīga.
“Šodien Ministru kabinets skatīs grozījumus Maternitātes un slimības apdrošināšanas likumā, kas paredz atcelt šo diskutēto normu par to, ka mainītos apdrošināšanas iemaksu algas aprēķina kārtība no nākamā gada, ” teica Upīte.
Līdz ar to kārtība varētu palikt līdzšinējā, kāda šobrīd tiek piemērota.
Iecerēto izmaiņu mērķis bija cīnīties pret krāpnieciskiem gadījumiem, taču secināts, ka Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienestu un tiesībsargājošajām iestādēm var mazināt iespējamo krāpšanos ar pabalstiem, proti, gadījumiem, kad īsi pirms pabalsta saņemšanas tiek uzrādīti lieli ienākumi.
Līdz ar to no 2018. gada 1. janvāra nemainīsies paredzētā vidējās apdrošināšanas iemaksu algas noteikšanas kārtība. Tas nozīmē, ka līdz 2019. gada 31. decembrim spēkā būs līdzšinējā kārtība – personai, kurai vidējās apdrošināšanas iemaksu algas noteikšanas perioda daļā apdrošināšanas iemaksu alga nav bijusi pārejošas darba nespējas, grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma, atvaļinājuma bērna tēvam, atvaļinājuma bez darba samaksas saglabāšanas, kas piešķirts sakarā ar nepieciešamību kopt bērnu, vai bērna kopšanas atvaļinājuma dēļ, vidējās apdrošināšanas iemaksu algas noteikšanas periodā neieskaitīs pārejošas darba nespējas, grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma, atvaļinājuma bērna tēvam, atvaļinājuma bez darba samaksas saglabāšanas, kas piešķirts sakarā ar nepieciešamību kopt bērnu, vai bērna kopšanas atvaļinājuma dienas.
Foto: vuralyavas/https://pixabay.com/en/users/vuralyavas-2102033/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/