autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Par VID priekšnieku bīda Martinsona biznesa partneri un neveiksmīgu OIK biznesmeni

Jaunais kandidāts uz Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amatu Māris Skujiņš 2012. gadā ir bijis SIA Natural Resourses valdes loceklis, īpašnieks un pat likvidators, bet šā SIA līdzīpašnieks savulaik bijis arī gandrīz mītisku slavu apvītais miljonārs Māris Martinsons, liecina Uzņēmumu reģistra datubāze Firmas.lv.

VID ģenerāldirektora amatam M. Skujiņa kandidatūru esot izraudzījusies Valsts kancelejas direktora vadīta atlases komisija, bet finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola ātri vien atzinusi šo kandidatūru par labu esam un virzīs to apstiprināšanai valdībā, raksta NRA.lv.

Publiski tiek pieminēti M. Skujiņa bijušie amati Valsts Televīzijā, SIA Nordea Finance Latvia, SIA Baltcom TV un pat kādā bankā Azerbaidžānā, bet amats, kas savulaik bija patiesībā milzīga OIK biznesa konglomerāta sastāvdaļa, līdz šim ir kautrīgi noklusēts.

2009. gada jūlijā LETA ziņoja, ka SIA Natural Resourses ir saņēmusi kvotu elektroenerģijas ražošanai biogāzes elektrostacijās, respektīvi, šis uzņēmums ir t.s. OIK uzņēmums. Tiesa, tolaik (līdz 2010. gada janvārim) šis uzņēmums saucās SIA Taka – G5. Tās īpašnieki tolaik bija Māris Martinsons un akciju sabiedrība Taka – G. Kā zināms, akciju sabiedrību īpašniekus Uzņēmumu reģistrā uzzināt nevar, bet par tiem var izdarīt ticamus pieņēmumus, spriežot pēc akciju sabiedrības valdes un padomes locekļiem. Starp tiem tolaik bija politiskajās aprindās pazīstamie uzņēmēji Andris Griģis un Valdis Pirktiņš, pašreizējās partijas Latvijas attīstībai valdes locekles Baibas Fromanes tēvs.

Visu triju saistības ar elektroenerģijas kvotu – t.s. OIK – saņemšanu ekonomikas ministra Arta Kampara laikā ir aprakstītas presē. Citēsim kaut vai portāla Pietiek.Com 2014. gadā rakstīto: «Tāpat /partijas Latvijas attīstībai/ kongresā bija manāma arī Baiba Fromane – Latvijas attīstībai valdes locekle, spilgts piemērs politiskās ietekmes izmantošanai personiska biznesa interesēs. 2009. gadā, kad viņa bija tobrīd vēl Jaunā laika finanšu ministra Repšes padomniece, liepājnieka Andra Griģa uzņēmums G.D.G.Holdings, kura izpilddirektors bija Fromanes tēvs Valdis Pirktiņš, pirmais «nejauši uzzināja» un paspēja pieteikties uz gandrīz visām valsts garantētā iepirkuma kvotām dāsni finansētās biogāzes ražošanai. Ekonomikas ministrs tolaik bija Kampars.»

Firmas.lv liecina, ka pašreizējais VID ģenerāldirektora amata kandidāts M. Skujiņš par SIA Natural Resourses 100% kapitāla daļu īpašnieku kļuvis 2012. gada 26. martā; ātri vien novedis šo uzņēmējsabiedrību līdz maksātnespējai un jau tā paša gada 3. decembrī atdevis kapitāla daļas akciju sabiedrībai Iesim zaļi.

Paralēli šajā laikā M. Skujiņš bijis arī SIA Natural Resourses vienīgais valdes loceklis un īsu brīdi (no 2012. gada 1. novembra līdz 3. decembrim) – arī likvidators. Līdz galam viņš šo uzņēmumu nenolikvidēja, jo SIA Natural Resourses kā a/s Iesim zaļi īpašums noeksistēja vēl līdz 2013. gada 2. septembrim. Savukārt M. Skujiņš 2013. gada 2. aprīlī kļuva par Latvijas Televīzijas valdes locekli – liecina viņa valsts amatpersonas deklarācija.

Kam pieder akciju sabiedrība Iesim zaļi, kura piebeidza SIA Natural Resourses, nav zināms, bet skaidri ir zināms, ka šai akciju sabiedrībai pieder 100% SIA Iesim zaļi kapitāla daļu; iepriekš šīs SIA dalībnieki ir bijuši arī Māris Martinsons un Valdis Pirktiņš.

No tā var izdarīt ticamu pieņēmumu, ka šis biznesa aktīvs – Ekonomikas ministrijas sākotnēji SIA Taka – G5 piešķirtā kvota OIK subsidētai elektroenerģijas ražošanai – ir kādu laiku dalīta un mīcīta starp apmēram tiem pašiem politbiznesmeņiem, līdz atzīts par neperspektīvu.

Par mērogiem OIK biznesam, kura sastāvdaļa kādu brīdi bijusi arī pašreizējā VID ģenerāldirektora amata kandidāta vadīta firma, liecina fakts, ka Uzņēmumu reģistrā reģistrēti vairāki desmiti uzņēmējsabiedrību, kuru nosaukumā ir Taka – G, piemēram, SIA Taka – G11, SIA Taka – G25 u.tml.

Daļa no tām ir likvidētas vai atrodas likvidācijas procesā. Daļai ir nomainīti nosaukumi, piemēram, SIA Taka – G1 šobrīd saucas SIA Bio Future, bet SIA Taka – G2 pašreizējais nosaukums ir SIA Gas Stream. Sekojot pa īpašnieku ķēdīti uz augšu, var nonākt pie citiem ietekmīgiem cilvēkiem, piemēram, ABLV Bank valdes locekļiem Ernesta Berņa, Vadima Reinfelda un Māra Kannenieka u.c.

Dzīvotspējīgos šā OIK biznesa milzu konglomerāta uzņēmumus ir kreditējusi ABLV Bank, kur arī ieķīlātas to kapitāla daļas.

Masu mediji regulāri ziņo, ka miljonārs Māris Martinsons ir saistīts ar kriminālprocesiem, kurus izmeklē VID Finanšu policija. Piemēram, pagājušajā svētdienā par «būvnieku lietu» stāstīja LTV raidījums De facto. Tāpat publiski zināms, ka M. Martinsonam ir statuss arī t.s. Rimšēviča lietā, kur par 100 000 eiro kukuļa izspiešanu tiek turēts aizdomās Latvijas Bankas prezidents.

Uldis Dreiblats, Ritums Rozenbergs

Foto: Valsts kanceleja

Pievienot komentāru