autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Patēriņa kredīts – kad to izvēlēties?

Ziemassvētki pavisam nemanāmi ir pagājuši, un daudziem, ja godīgi, šis laiks asociējas ne tikai ar svētkiem, bet arī dažādiem izdevumiem. Vai esi nobažījies par pēcsvētku periodu un to, vai spēsi tikt galā ar visiem izdevumiem, jo ar esošo naudas summu ir par maz, lai apmaksātu gan ikdienas rēķinus, gan veiktu nepieciešamos pirkumus? Tieši šādiem neparedzētiem mērķiem ir paredzēti īstermiņa aizdevumi, un viens no tiem – patēriņa kredīts. Kas tas ir, kad tas var būt noderīgs un kas jādara, lai to saņemtu? Raksta turpinājumā atbildes uz visiem Tevis interesējošiem jautājumiem par un ap patēriņa kredītu!

Īstermiņa aizdevumu veidi ir dažādi, pieprasītākie no tiem ir patēriņa kredīts, ātrie kredīti internetā un kredītlīnija. Jāatceras, ka jebkāda aizņēmuma veikšana ir nopietns lēmums, un tā pieņemšanai jāvelta laiks, lai neizdarītu pārsteidzīgus soļus un varētu rūpīgi izvērtēt situāciju.

Kas ir patēriņa kredīts?

Patēriņa kredīts bez ķīlas ir viens no izdevīgākajiem aizdevumu veidiem, ko iespējams saņemt gan pie banku, gan nebanku kreditētājiem. To nokārtot var gadījumos, kad ir izvirzīts noteikts mērķis, kam šo naudas summu novirzīt. Visbiežāk patēriņa kredīts privātpersonām tiek piešķirts, lai viņi:

● iegādātos sadzīves tehniku, piemēram, veļasmašīnu;
● baudītu atpūtu tepat Latvijā vai ārpus tās robežām;
● apmaksātu tos izdevumus, kas sākotnēji nebija plānoti, piemēram, ārsta vizīti;
● remontētu mājokli, nomainot durvis un logus vai mēbeles;
● ieguldītu uzņēmuma attīstīšanā u.c.

Viens no biežākajiem mērķiem ir arī patēriņa kredīts auto iegādei, jo tā atmaksas nosacījumi ir salīdzinoši izdevīgāki nekā kārtojot citus aizdevumus. Kādi ir galvenie patēriņa kredīta nosacījumi?

Izdevīgs patēriņa kredīts – prasības pret klientu

Jāatceras, ka jebkurš cilvēks nevar saņemt kredītus. Piemēram, Credit24 patēriņa kredīts internetā nosaka, ka, lai pieteiktos šim aizdevumam, klientam jābūt:

● sasniegušam vismaz 18 gadu vecumu, kā arī vecums nedrīkst pārsniegt 70 gadus. Šāds ierobežojums noteikts, lai izvairītos no pārpratumiem atmaksas laikā;
● regulāriem ienākumiem ik mēnesi. Jāatceras, ka aizdevuma summa tiek piešķirta, vadoties pēc klienta ienākumu lieluma mēnesī, tāpēc nav pamata dusmoties, ja neizdodas saņemt tik, cik bija ieplānots, ja mēnešalga ir salīdzinoši zema;
● Latvijas pilsonim, kā arī jānorāda mobilā telefona numurs, kas reģistrēts pie kāda no Latvijā esošiem mobilajiem operatoriem.

Aizdevēji papildu uzmanību pievērš dažādām detaļām, lai rūpīgi izvērtētu, kurš topošais klients ir atbilstošs visiem kritērijiem, bet kurš nav, tādējādi samazinot dažādu nevēlamu un neparedzētu problēmu rašanos.

Kāpēc izvēlēties tieši šo aizdevumu veidu?

Īstermiņa aizdevumu lietošana pēdējos gados ir pieaugusi vairākkārtīgi, tāpēc palielinājies arī banku un nebanku kreditētāju skaits, kuri tos piedāvā; arī aizņēmumu veidi kļūst arvien dažādāki. Patēriņa kredīts ir izdevīgs aizņēmumu veids vairāku iemeslu dēļ – par tiem raksta turpinājumā!

Nav nepieciešama ķīla

Visi tiešsaistē saņemtie patēriņa aizdevumi no pārējiem atšķiras ar to, ka nav jānorāda galvotājs vai jāieķīlā kāda svarīga prece vai īpašums, jo tiešsaistē pieejamie aizdevumi ir salīdzinoši mazi. Ilgtermiņa aizņēmumos, kuros nepieciešama ķīla, tā parasti tiek piedāvāta divos variantos:

ķīla nonāk aizņēmēja rokās. Tas nozīmē, ka, kavējot atmaksas grafiku vai neatmaksājot to vispār, Tavs ieķīlātais īpašums nonāk kredītdevēja īpašumā;
ķīlu atsavina līdz brīdim, kad tiek atrisinātas parādsaistības. Šis ir salīdzinoši patīkamāks variants, jo aizdevuma atmaksas brīdī, kad radīsies kādi sarežģījumi, ieķīlātais īpašums vai manta tiks atsavināta tikai līdz laikam, kad būsi atrisinājis parādsaistības un atmaksājis visu noteikto summu.

Ir izdevīgas procentu likmes

Procentu likme nosaka, cik no aizņēmuma summas Tev būs jāpiemaksā, atdodot aizņēmumu, to automātiski pieskaitot kredīta sākotnējai summai, un šī summa neietver tos klienta maksājumus, kas būs jāveic, ja saistības netiks pildītas laikā un atmaksa kavēsies. Gada procentu likme tiek aprēķināta no kopējām patēriņa kredīta izmaksām.

Procentu likme patēriņa kredīta gadījumā atšķiras, jo:

1. tā kā lielāka ir aizdevuma summa, ilgāks ir arī laika posms, kad šo summu atmaksāt. Atmaksu var veikt laika posmā līdz pat 3 gadiem pēc patēriņa kredīta saņemšanas;
2. ne visi klienti saņems vienādu procentu likmi. Procentu likme ir atkarīga no aizņēmuma lieluma un atmaksas perioda, tāpēc nevajag satraukties, ja Tev piešķirtā likme nav tāda pati kā Tavam kolēģim, kurš arī saņēma aizdevumu no šī paša kreditētāja.

Lielāka iespējamā aizņēmuma summa

Ja citus īstermiņa aizņēmumus, piemēram, ātro kredītu, lielākoties iespējams saņemt summā līdz 300 eiro, tad patēriņa kredīts pie Credit24 piedāvā iespēju aizņemties līdz pat 4000 eiro, būtiski palielinot kredīta summu.

Citi pozitīvi aspekti

Papildu iepriekš minētajām priekšrocībām, ko piedāvā patēriņa kredīts, tā saņemšana ir patīkamāka, jo:

to saņemt vari bez maksas. Ja kārtosi aizdevumu pie nebanku sektora kreditētāja Credit24, par kredīta noformēšanu nebūs jāmaksā. Lai to izdarītu, jāapmeklē kreditētāja mājaslapa un jāaizpilda pieteikums;
tas ir bez slēptajiem maksājumiem. Līgumā tiek norādīta atmaksas summa, kuru sastāda aizņēmuma pamatsumma, ko izvēlējās klients, un procentu likme, ko ir pievienojis aizdevējs. Procentu likmes piemērošana arī tiek pamatota līgumā.

Tomēr, lai būtu pārliecināts par savu izvēli, saņemot īstermiņa aizdevumus, ieteicams pārbaudīt visu informāciju, kas pieejama par nozari un tās attīstību.

Īstermiņa aizdevumi – to nepieciešamība un pieprasījums

Lai saprastu, vai patēriņa kredītu priekšrocības un citu īstermiņa aizdevumu piedāvājumu klāsts ir saistošs, kā arī noskaidrotu, kādas ir tendences, aizņemoties īstermiņa aizdevumus, ir veikti dažādi pētījumi.

LAFPA un SKDS

Nesenajā pētījumā, ko veica pētījumu centrs „SKDS” un Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija, tika noskaidrots, kā Latvijas iedzīvotāji attiecas pret īstermiņa aizdevumiem. No iedzīvotājiem tika saņemts pozitīvs nozares novērtējums, jo:

● vairāk nekā trīs ceturtdaļas aptaujāto (82%) norāda, ka kredītnozari Latvijā vērtē pozitīvi un ka ir gatavi vērsties pie kreditētājiem (tieši nebanku sektora), ja būs nepieciešams kārtot aizņēmumu atkārtoti;
● kreditētāju pakalpojumus, kurus izmanto tieši īstermiņu aizdevumu saņemšanai, ir izmantojuši vairāk nekā 190 000 iedzīvotāju, un šis skaits ar katru dienu kļūst arvien lielāks, ļaujot secināt, ka pieprasījums pēc īstermiņa aizdevumiem ir liels.

Cenu salīdzināšanas portāls Gudriem.lv

2017. gadā preču un pakalpojumu cenu salīdzināšanas portāls Gudriem.lv veica citu pētījumu, kurā noskaidrotas tendences, izsniedzot īstermiņa aizdevumus. Aptaujā respondenti no Latvijas atklāj, kāpēc sadarbojas ar banku vai nebanku sektora kreditētājiem, un trīs galvenie iemesli ir, lai:

1. segtu neplānotus izdevumus. Galvenais no iemesliem, ko norādīja 21% aptaujas dalībnieku. Tika noskaidrots, ka viņi izvēlas kārtot īstermiņa aizdevumus, kad nepieciešami papildu līdzekļi, bet paši iekrājumus nav veidojuši, vai ar tiem nav pieticis, lai segtu visus izdevumus. Tas atbilst arī kreditētāju izvirzītajam īstermiņu aizdevumu mērķim – segt steidzamus, neplānotus tēriņus;
2. spētu izdzīvot. Vairāk par desmito daļu (11,6%) respondentu norādīja, ka zemais atalgojums ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc nākas griezties pēc palīdzības pie kreditētājiem pēc īstermiņa aizdevējiem. Iedzīvotājiem nereti rodas grūtības, lai izdzīvotu no vienas algas dienas līdz nākamajai, jo ikmēneša ienākumi ir nepietiekami, lai segtu visus rēķinus.
3. veiktu remontdarbus. Kā trešais būtiskākais faktors palīdzības meklēšanai pie kreditētājiem tiek norādīta tieši vēlme pēc mājokļa remonta. Arī tā veikšanai nereti nav tik daudz iekrājumu, kā nepieciešams, un kā izdevīgs risinājums ir šķitis tieši īstermiņa aizdevējs, jo tas ļauj nepieciešamo summu aizņemties uzreiz, bet atdot pakāpeniski vairāku mēnešu vai pat gadu garumā.

Minētie ir tikai daži no iemesliem, kāpēc iedzīvotāji griežas pie kreditētājiem. Šie ir faktori, kurus ietekmē pats klients. Bet kas īstermiņa kredītos ir tāds, kas liek klientam pie aizdevējiem vērsties un kas pievilina klientus? Par to raksta turpinājumā!

Īstermiņa aizdevumi – kas tajos tik īpašs?

Patēriņa kredīts, ātrais kredīts internetā un citi īstermiņa aizdevumu veidi, ko iespējams saņemt tiešsaistē; tiem piemīt četras būtiskas atšķirības, kas pievilina cilvēkus un atvieglo klientu dzīvi. Šīs atšķirības ir:

1. ātrums. Saki „nē” ilgam līguma noslēgšanas procesam un laika tēriņiem, stāvot rindās pie banku aizdevējiem. Aizņemoties internetā, aizdevumu dažkārt vari saņemt pat 10 minūšu laikā, ja pieteikumu iesniegsi aizdevēja darba laikā un naudas pārskaitījums tiks veikts vienas bankas ietvaros;
2. ērtības. Domājot par klientu vēlmēm un nepieciešamību, nebanku sektora aizdevēji nosaka, ka aizņēmumu var saņemt tiešsaistē, tādējādi ļaujot klientam pieteikties aizdevumam no jebkuras vietas pasaulē, ja vien tur ir pieejams interneta pieslēgums. Tas aizņēmuma veikšanu padara daudz ērtāku un samazina tā nokārtošanai veltīto laiku;
3. nekādas ķīlas. Īstermiņa kredīta saņemšanas kārtību būtiski atvieglo fakts, ka nav nepieciešams ieķīlāt īpašumu vai norādīt galvotāju, jo tas prasa gan liekus līdzekļus, gan laiku. Vienīgais, kas laicīgi jāsagatavo, ir izziņa no darba par ikmēneša ienākumu apjomu.

Papildu noteikums, par ko garantē nebanku sektora aizdevēji, ir drošība. Nav pamata uztraukumam, jo Tavi dati pie aizdevējiem tiks glabāti, nenododot tos trešajām personām.

Kā saņemt patēriņa kredītu internetā?

Patēriņa kredīta (tāpat kā visu citu īstermiņa aizdevumu) saņemšana ir vienkārša, tāpēc tie kļuvuši tik populāri. Bet, ja Tu esi viens no tiem, kuri nekad nav izmantojuši kreditētāju pakalpojumus, Tev noderēs pamācība, kā rīkoties, lai saņemtu aizņēmumu pie nebanku sektora aizdevēja:

1. veic reģistrēšanos – šajā solī Tev par sevi jānorāda vien pati būtiskākā informācija – vārds, uzvārds, personas kods un citi svarīgākie dati;
2. aizpildi pieteikumu – lai aizpildītu pieteikumu, jānorāda tāda informācija kā aizņēmuma summa un vēlamais atmaksas periods. Šim solim pievērs pastiprinātu uzmanību, lai naudas visam pietiktu, bet tajā pašā laikā summa nebūtu pārāk liela, lai aizdevums radītu finansiālas grūtības. Papildu nepieciešams arī veikt pārskaitījumu uz aizdevēja bankas kontu (0,01 eiro vērtībā), lai kredītdevējs varētu pārliecināties, ka esi norādījis pareizo kontu;
3. gaidi apstiprinājumu – apstiprinājumu saņemsi, līdzko kredītdevējs būs izskatījis Tavu pieteikumu. Parasti informāciju par to, vai kredīts apstiprināts, saņemsi pavisam īsā laika sprīdī;
4. saņem naudu savā bankas kontā. Ja lēmums būs apstiprinošs un pieteikumu būsi veicis kredītdevēja darba laikā un Tavs bankas konts atradīsies tajā pašā bankā, kur aizdevēja, naudu saņemsi uzreiz un varēsi izlietot paredzētajiem mērķiem.

Aizdevuma nokārtošana prasa vien dažu vieglu soļu izpildi, taču pirms tam ieteicams rūpīgi apdomāt, kāds variants ir piemērotākais un vai to šobrīd patiešām vajag, lai vēlāk, atmaksājot aizņēmumu, nerodas nevēlamas situācijas, kas kavē atmaksas veikšanu.

Pirms aizņemies – izvērtē!

Nereti gadās pieņemt kļūdainus lēmumus, bet kredīta kārtošana ir process, kam atbilst teiciens „septiņreiz nomēri, vienreiz griez”, tāpēc ieteicams pirms pieteikuma aizpildīšanas izvērtēt gan sevis kā klienta, gan aizdevēja paša atbilstību tieši Tavām vēlmēm un prasībām.

Kā pārbaudīt aizdevēju?

Lai, atmaksājot aizdevumu, viss ritētu kā paredzēts un nenāktos piedzīvot rūgtu pieredzi, ieteicams pārbaudīt:

aizdevēja sagatavoto līgumu un tā nosacījumus. Ieteicams izlasīt visu, kas rakstīts līgumā. Atceries, ka, līdzko savu parakstu būsi uzlicis uz dokumenta, labojumus atmaksas grafikā vai aizņēmuma summā veikt nebūs iespējams. Ja rodas kādas neskaidrības par aizņēmuma atmaksu vai citiem līgumā iekļautajiem punktiem, vērsies pie aizdevēja, un klientu apkalpošanas speciālists uz visiem jautājumiem būs gatavs atbildēt;
atsauksmes, kas pieejamas publiskajā vidē. Apmeklējot klienta mājaslapu, Tu uzzināsi visu par darbības principiem un pirmsākumiem, taču par reālo situāciju, kāda tā ir, sadarbojoties ar konkrēto aizdevēju, vislabāk zinās paši klienti. Par Credit24 pakalpojumiem runā statistika – vidēji 9 no 10 Credit24 klientiem attiecīgo uzņēmumu ieteiktu arī citiem.

Šie ir būtiskākie faktori, kas palīdzēs noteikt, cik uzticams ir izvēlētais kredītdevējs, un vai vēršanās pēc aizdevuma tieši pie viņa ir salīdzinoši labākais variants.

Kā pārbaudīt pašam sevi?

Kad izvērtēta aizdevēja atbilstība situācijai, ir svarīgi saprast, vai Tu pats atbilsti aizdevēja noteikumiem un vai Tev aizdevums esošajā situācijā ir nepieciešams. Ieteicams izvērtēt, vai:

1. personīgā kredītvēsture ir atbilstoša. Atceries – ja iepriekš būsi aizņēmies citus īstermiņa aizdevumus, ko neatdevi laikā, tad Tava kredītvēsture būs sabojāta, bet patēriņa kredīts ar sliktu kredītvēsturi praktiski netiek izsniegts. Savu kredītvēsturi vari pārbaudīt arī Tu pats trijos veidos – Latvijas bankas kredītu reģistrā, Creditinfo ātro kredītu reģistrā vai Creditreform reģistrā, ko lielākoties izmanto kredītdevēji;
2. vai aizņēmums šajā brīdī ir nepieciešams. Protams, ikviens no mums griba jaunas vēsmas garderobē vai uzlabotu dzīvokļa interjeru, taču ir svarīgi, lai Tu apzinātos tēriņu nepieciešamību. Varbūt bez lieliem pirkumiem vari iztikt vai arī tos iespējams atlikt uz nedaudz vēlāku laiku? Aizņēmuma kārtošana ir nopietns solis, un ieteicams to neizmantot, ja situācija nav salīdzinoši nopietna;
3. vai finansiālā situācija nepasliktināsies un Tu aizdevumu varēsi atdot. Kad esi nolēmis, ka šomēnes aizdevumu kārtot tomēr ir nepieciešams, apdomā, vai vēlāk to atdot nebūs grūtāk nekā izdzīvot bez šīs summas. Atceries, ka papildus aizņēmuma summai tiek skaitīta arī procentu likme, ar kuru ir jārēķinās jau pirms līguma slēgšanas un budžeta plānošanas. Turklāt neaizmirsti, ka paralēli ikdienas tēriņam nākammēnes var rasties kādi negaidīti papildus izdevumi!

Aizdevējs Credit24 aicina arī Tevi būt atbildīgam un, pirms tiek pieteikts patēriņa kredīts – izvērtēt iespējas aizņēmumu atdot tam paredzētajā laikā!

Pievienot komentāru