Skolotāju algu celšanai budžetā nauda nav paredzēta
Topošā izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP) uzskata, ka reformas izglītības jomā ir jāturpina, tomēr ir jāvērtē, vai reformu kurss ir pareizs. Piemēram, iepriekšējā valdība ir apstiprinājusi skolotāju algu celšanas grafiku. Bet šīs ieceres īstenošanai budžetā nauda nav paredzēta.
Intervijā Latvijas Radio Šuplinska norādīja, ka, lai arī skolotāju algu pieauguma grafiku iepriekšējā valdība ir apstiprinājusi, nauda budžetā šim mērķim nav paredzēta.
“Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) mantojumā mēs redzam, ka pedagogu algu pakāpeniskais pieaugums ir akceptēts, bet budžetā šādi līdzekļi nav plānoti. Iztrūkstošo summu tiek plānots panākt ar skolu optimizāciju,” teica Šuplinska, piebilstot, ka mehāniska skolu slēgšana nebūs pašmērķis.
Pēc viņas sacītā, ja neizpildās kritērijs par skolēnu skaitu, bet skolotāji ir labi, ir jādomā, vai skolēnu skaits ir vienīgais kritērijs. “Valstij jāiesaistās konsultanta lomā, kas redz, kāda iespēja ir izmantot resursu citiem mērķiem,” sacīja iespējamā izglītības ministre.
Viņa arī norādīja, ka skolas lietderību nevar vērtēt tikai pēc centralizēto eksāmenu rezultātiem, bet ir jāskatās uz skolas pienesumu sabiedrībai. “Ne katram bērnam ir zināšanu kalngals, kuru pieprasa centralizētie eksāmeni, bet viņa talantu joma ir cita. Mēs dzīvojam digitālā laikmetā, ir zināšanu kopums, kuru var attīstīt,” izteicās Šuplinska.
Viņa uzsvēra, ka bērnu intereses ir jābūt galvenajām, īstenojot reformas izglītības jomā.
Kā zināms, rudenī Valsts kontrole secinājusi, ka Izglītības un zinātnes ministrija ilgākā laika posmā ir mēģinājusi izveidot uz pedagogu personīgo ieguldījumu un darba intensitāti balstītu samaksas sistēmu, tomēr paveiktais nav pietiekams. Kaut arī ir izstrādāts pedagogu darba samaksas normatīvais regulējums, izveidots programmrīks nozares organizēšanai un precīzas statistikas iegūšanai, ir izveidota un tiek pastāvīgi pilnveidota kontroles sistēma, Valsts kontrole uzskata, ka sistēmā nepieciešami būtiski pilnveidojumi un uzlabojumi gan valsts, gan pašvaldību, gan to pārziņā esošo skolu līmenī.