Turpmāk alimentus varēs saņemt līdz 21 gada vecumam
No 1.septembra valsts garantētos uzturlīdzekļus izmaksās arī pilngadīgām personām līdz 21 gadu vecuma sasniegšanai, ja persona turpina iegūt pamatizglītību, vidējo izglītību, arodizglītību vai speciālo izglītību Latvijā.
Kā intervijā LTV raidījumā “Rīta panorāma” norādīja Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas direktors Edgars Līcītis, līdz šim bija vērojama netaisnība, ka pilngadību sasniegušie bērni turpina mācīties, bet vairs nesaņem uzturlīdzekļus. Tagad Uzturlīdzekļu garantiju fonds esot radis iespēju izmaksām arī līdz 21 gada vecumam.
Būtisks nosacījums gan ir tas, ka mācības jāturpina Latvijā. Tas gan neattiekšoties uz augstskolu studentiem, jo šim pilngadīgo lokam valstij neesot iespēju nodrošināt uzturlīdzekļus.
Pašlaik uzturlīdzekļu nemaksātāju reģistra datubāzē ir 35 tūkstoši vecāku, un saistībā ar uzskaites sistēmas izmaiņām šis skaits ir kāpis. Vienlaikus pieaug atgūto uzturlīdzekļu apjoms.
Ļoti efektīva izrādījusies likuma norma, kas ļauj alimentu parādniekiem atņemt autovadīšanas tiesību apliecību.
Pagaidām gan praksē neviens parādnieks tiesības vadīt auto nav zaudējis.
Pēdējos gados valsts pieteikusi arvien niknāku cīņu pret alimentu nemaksātājiem. Četrus mēnešus spēkā ir norma, kas paredz, ka uzturlīdzekļu nemaksātājam varēs piemērot visu vai tikai konkrētas kategorijas transportlīdzekļu un kuģošanas līdzekļu vadīšanas tiesību aizliegumu.
Liegumu varēs piemērot gadījumos, kad bērnam uzturlīdzekļi tiek izmaksāti no Uzturlīdzekļu garantiju fonda un parādnieks nav noslēdzis vienošanos par kārtību, kādā viņš veic uzturlīdzekļu un likumisko procentu maksājumus. Tāpat tiesību liegumu varēs piemērot, ja parādnieks nebūs veicis maksājumus trīs secīgus mēnešus.
Izņēmums būs personas ar invaliditāti vai personas, kuras pārejošas darbnespējas dēļ nestrādā ilgāk kā sešus mēnešus gadījumos, kad darbnespēja ir nepārtraukta, vai vienu gadu triju gadu periodā gadījumos, kad darbnespēja atkārtojas ar pārtraukumiem.
Tāpat tiesību izmantošanas liegumu nepiemēros gadījumos, kad tas varētu radīt būtisku kaitējumu parādnieka, no viņa atkarīgo personu vai cita viņa aprūpē esošu bērnu interesēm. Tas attiecas uz gadījumiem, kad vadīšanas tiesības parādniekam nepieciešamas profesionālo pienākumu veikšanai vai parādnieka aprūpē ir bērns ar invaliditāti un nav iespējams izmantot citus transporta veidus.
Uzturlīdzekļu garantiju fonda juriste Solvita Poga Latvijas Radio skaidro, ka šai normai ir preventīvs spēks, un fonda galvenais uzdevums ir likt cilvēkiem atdot parādu valstij un pašiem uzturēt savus bērnus. Līdz ar to fonda administrācija līdz šim nav piemērojusi šādu transporta līdzekļu vadīšanas tiesību aizliegumu parādniekiem.
Foto: StockSnap/https://pixabay.com/en/users/StockSnap-894430/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/