autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Vai premjers pieļaus ministra sievas iecelšanu Sabiedrības integrācijas fonda vadībā?

430458_4f1dc3451f

Kā sniegs uz galvas premjeram Krišjānim Kariņam uzkritusi jauna iekškoalīcijas problēma. Konkursā uz Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) sekretariāta vadītājas amatu uzvarējusi Zaiga Pūce. Ja fonda padome viņu apstiprinās amatā, sanāks, ka valdība viena ministra sievai darbu sarūpējusi, un tas izskatās pēc interešu konflikta, pat ja formāli tāds nav.

Sabiedrības integrācijas fonds apsaimnieko gan valsts budžeta, gan Eiropas Savienības fondu līdzekļus – tie ir miljoni eiro, kas tiek tērēti «sabiedrības integrācijas veicināšanai, pilsoniskās sabiedrības stiprināšanai, publiskā un nevalstiskā sektora darbības atbalstam».

Pērn saistībā ar fonda darbību sakrājās liela neapmierinātība. Kultūras ministrija atzina, ka sekretariāts ieslīdzis birokrātijā. Nevalstiskās organizācijas un mediji pārmeta necaurspīdību naudas sadalē. Galu galā tika nolemts Aijas Baueres vietā meklēt citu vadītāju.

Tagad potenciālā kandidatūra atklātā konkursā ir atrasta, un politiķi domā, ko ar šo atradumu darīt tālāk. Vēsts, ka uzvarētāja ir vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces sieva Zaiga Pūce, premjera birojā sagaidīta ar smagu nopūtu. Pat, ja formāli šis nav interešu konflikts, pēc tāda tas izskatās.

Uzvara konkursā vēl nenozīmē, ka Zaiga Pūce noteikti iegūs kāroto amatu. Konkursa rezultāts jāapstiprina SIF padomei, kurā pārstāvētas gan nevalsts organizācijas, gan arī valdība, un tā arī ir lielākā problēma – saskaņā ar Sabiedrības integrācijas fonda likumu padomē ir arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce. Viņš gan darbam padomē pilnvarojis ministrijas valsts sekretāru, tomēr, lemjot par sava politiskā priekšnieka sievu, arī valsts sekretārs teicis – jā, neizskatītos labi.

Valsts kancelejas veidotā atlases komisija apzinās pašas radīto problēmu, taču Zaiga Pūce esot godīgā sacensībā pierādījusi, ka ir labākā kandidāte. Pirmajā konkursa kārtā piedalījās 28 pretendenti, otrajā – 14, bet uz pēdējo kārtu tika virzīti pieci, un viņu vidū uzvarētāju jau izvēlējās profesionāla atlases kompānija – Eiro personāls. Premjera padomnieks integrācijas jautājumos Hosams Abu Meri, kurš arī ir vērtēšanas komisijā, neslēpj raizes: «Grūta situācija. Tā meitene ir izcils profesionālis. Būtu žēl viņu nevirzīt tikai tāpēc, ka vīrs ir politiķis!» Abu Meri uzsver, ka, lai arī no malas izskatās, ka politiķi ietekmējuši situāciju, konkurss bijis pilnīgi godīgs. Abu Meri nav SIF padomē, kas pieņems galīgo lēmumu, taču tur darbojas cits premjera pārstāvis – padomnieks demogrāfijas jautājumos Imants Parādnieks. Jāatgādina, iepriekš arī viņš pats tika minēts kā potenciālais kandidāts uz SIF vadītāja amatu, tomēr neguva pietiekamu politisku atbalstu, arī no paša premjera puses. Tagad konkursa rezultātu Imants Parādnieks atzīst par labu un taisnīgu esam. Balsošot par Zaigas Pūces apstiprināšanu amatā. Savukārt vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra pārstāvim padomē – valsts sekretāram – gan nevajadzētu balsot. Tad arī nebūs pamats pārmetumiem par iespējamu interešu konfliktu, skaidro I. Parādnieks.

Tomēr amata kandidātes laulība ar ministru šajā stāstā nav vienīgā problēma. Z. Pūce vada biedrību Ascendum, kas savulaik bija iesaistīta pamatīgā ar viņas vīru saistītā skandālā. Pastāvēja aizdomas, ka daudzskaitlīgajam ziedotāju pulkam biedrība kļuvusi tik mīļa apmaiņā pret kādiem īpašiem J. Pūces – toreizējā valsts sekretāra – pakalpojumiem. To atgādina portāls pietiek.com: «Šis nodibinājums pirms sešiem gadiem guva plašu ievērību kā Pūces un viņa politisko domubiedru «naudas tumbočka», un šīs ziņas toreiz noveda pie tā, ka Pūce bija spiests aiziet no Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretāra amata.» 2013. gada beigās pietiek.com publicēja virkni rakstu par iespējamu EM valsts sekretāra atrašanos interešu konfliktā un korupcijas aizdomu ēnu, jo viņa sievas Zaigas vadītā biedrība Ascendum izrādījās saņēmusi desmitiem tūkstošu latu lielus ziedojumus no uzņēmumiem, kuru biznesu regulē EM. Zaigas Pūces biedrība saņēma ziedojumus no azartspēļu biznesa, būvniekiem, ātrajiem kredītiem, OIK šeptmaņiem.

SIF konkursa vērtētājiem arī šāds fakts būtu jāņem vērā.

Foto: F64
nra.lv

Pievienot komentāru