autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

ZZS sturmēs Rīgu ar pagājušā gadsimta politisko smagsvaru – Apini

Foto: F64

“Jaunajai Vienotībai” un Zaļo un zemnieku savienībai ceturtdien Rīgas vēlēšanu komisijā iesniedzot vēlēšanu sarakstus, savu dalību ārkārtas Rīgas domes vēlēšanās oficiāli apliecinājušas septiņas galvaspilsētā populārākās partijas. Visādi citādi prognozējamajā procesā vienīgie par pārsteigumu bija parūpējušies zaļzemnieki, kas pārliecinājuši vēlēšanās kandidēt bijušo politiķi un kādreizējo Latvijas Ārstu biedrības prezidentu Pēteri Apini. Viņam sarakstā perspektīvais otrais numurs.

1958. gadā dzimušais ārsts pieredzi politikā guvis jau tālajā 1995. gadā, kad Māra Gaiļa valdība bija veselības aizsardzības valsts ministrs. Viņš bijis arī nu jau skuju taku nosoļojušā “Latvijas ceļa” biedrs, 6. un 7. Saeimas deputāts. Kandidējis arī uz 8. Saeimu, taču netika ievēlēts. Vēlāk atklājās, ka viņš bija iesaistīts pret Tautas partiju vērstajā skrejlapiņu skandālā, par ko 2002. gada rudenī no “Latvijas ceļa” tika izslēgts.

Zaudējis tvērienu?

Ja viņu Rīgas domē ievēlēšot no ZZS saraksta, P. Apinis sola rūpēties par medicīniskās ātrās palīdzības dienestu, atbalstīt tautas sportu un ar visu bardzību vērsties pret smēķēšanu parkos, daudzdzīvokļu māju balkonos un lodžijās. To atdzimušais politiķis solīja, atgādinādams, ka viņš bijis tas, kas panācis, ka smēķēšana aizliegta restorānos un bāros.

Tiesa, šāds solījums vedina domāt, ka P. Apinis, vēl nav paspējis iedziļināties viņa nicinātos smēķētājus skarošajās norisēs. Proti, saskaņā ar likumu par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu smēķēt parkos, skvēros un peldvietās, izņemot vietas, kas speciāli ierādītas smēķēšanai, jau ir aizliegts. Smēķēšanas aizliegums attiecināms arī uz daudzdzīvokļu māju kāpņu telpām, gaiteņiem, balkoniem un lodžijām, ja kāds no mājas iedzīvotājiem pret to pamatoti iebilst.

Raiba komanda

Kā ZZS informēja vēl pirms Covid-19 dēļ izsludinātās ārkārtējās situācijas, organizācijas kandidāts Rīgas mēra amatam ir Viktors Valainis, kurš plašāku atpazīstamību ieguva, īsi pirms 11. Saeimas pirmās darba dienas kopā ar vēl pieciem ievēlētajiem kandidātiem pametot Zatlera reformu partiju un tādējādi laupot tai lielu daļu ietekmes. Pavisam nesen savu atpazīstamību viņš uzspodrināja cīniņā pret teritoriāli administratīvo reformu. Saeimā tas lielā mērā tika zaudēts, bet turpinās Satversmes tiesā.

Trešais ZZS sarakstā būs 13. Saeimā neievēlētais Latvijas Zaļās partijas valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars, kurš pēc vēlēšanām kļuva par ZZS valdes priekšsēdētāju. Saraksta augšgalā iekļauts arī Igors Meija, kurš 2019. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanās startēja no Centra partijas, kas tika uzskatīta par labēji populistisku. Viens no tās ierosinājumiem, piemēram, bija Saeimas deputātu skaita samazināšana uz pusi.

Rīgas domē no ZZS saraksta cer iekļūt arī bijušais Rīgas izpilddirektors, bijušais Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas biedrs Māris Tralmaks un zaļā žurnāliste Anitra Tooma, kā arī Jelgavas mēra Andra Rāviņa dēls ‒ uzņēmējs Rihards Rāviņš.

Pilsēta neaizsargātākajiem

Šī daudzveidīgā kompānija apņēmusies Rīgu padarīt par pilsētu, kurā laba dzīvošana būtu ne tikai labi nodrošinātajam vidusslānim, kura pārstāvniecību, ZZS skatījumā, uzņēmusies “Attīstībai/Par!” un “Progresīvo” apvienība, bet arī tiem, “kuriem tas visvairāk nepieciešams – senioriem, cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, maznodrošinātajiem un trūcīgajiem”.

Lai to panāktu, ZZS sola būvēt jaunus īres namus, iegādāties no īpašniekiem neizmantotas dzīvojamās platības un par samērīgu cenu piedāvāt mājokļus tiem, kam tas nepieciešams.

ZZS ir pārliecināta, ka jau nākamajā gadā Rīgā būs iespējams ieviest bezmaksas sabiedrisko transportu, nodrošināt to, ka pietiekamā daudzumā ir vietas bērnudārzos, bet katra jaundzimušā vecākiem izmaksās 1500 eiro pabalstu.

Jāņem vērā, ka šis pabalsts pašlaik nesasniedz pat 500 eiro slieksni, bet ZZS, tāpat kā pārējie vēlēšanu dalībnieki, sola arī sakārtot ceļus, tiltus un siltināt daudzdzīvokļu namus, tāpēc nevar noliegt, ka politiskais spēks, kuram līdz šim Rīgas domes vēlēšanās nav veicies, ir pamatīgi atvēzējies, lai pārtrauktu neveiksmju sēriju.

Paver ceļu Brigmanim

Tam, ka V. Valainis varētu kļūt par Rīgas mēru, negrib ticēt pat ZZS biedri, taču iespēja iekļūt domē tiek vērtēta kā ievērojama.

To apliecina arī partiju reitingi, kas fokusēti tieši uz Rīgas domes vēlēšanām. Tie ZZS vismaz pagaidām ļauj cerēt, ka tā pašvaldībā patiešām iekļūs. ZZS ar 6,1% atbalstu pašlaik ir piektā populārākā partija un apsteidz gan nesenos Rīgas atslēgu turētājus no “Gods kalpot Rīgai”, gan skaļākos konkurentus no Jaunās konservatīvās partijas.

Ja tā notiks un saraksta līderi patiešām ievēlēs un viņš no domnieka mandāta neatteiksies, tad, parlamentā no Zemgales vēlēšanu apgabala ievēlētajam V. Valainim noliekot Saeimas deputāta mandātu, viņa vietā varētu nākt konservatīvo acu galā neieredzētais Augusts Brigmanis. Viņš 13. Saeimas vēlēšanās Zemgalē palika pirmais aiz strīpas.

Jautāts, vai ir gatavs atgriezties Saeimā, A. Brigmanis teic, ka tas ir priekšlaicīgs jautājums, bet, ja līdz tam nonāks, tad izvēle būšot ārkārtīgi grūta. “Man ir ļoti laba dzīve šobrīd, ne par ko nav jāatbild,” piebilst A. Brigmanis.

nra.lv

Pievienot komentāru